Як знайти роботу через Інтернет

Той, хто шукає роботу в Польщі для початку, зрозуміло, повинен дати оголошення про себе на польські сервіси з пошуку роботи. Хоча зазвичай такий спосіб мало що дає, спробувати варто.
    Для цього спочатку подивіться, що і як пишуть про себе інші претенденти. І звичайно, перш ніж посилати лист, дайте його прочитати тому, хто добре знає польську.

    Більш ефективний спосіб - переглядати оголошення про запрошення на роботу. При цьому не варто не варто розуміти запити роботодавця буквально. Якщо ваша спеціалізація близька до того, що написано в оголошенні, але не зовсім збігається, варто відправити уточнювальний лист - чи не потрібна їм випадково людина з вашими вміннями?
    Особливо гарний такий спосіб, коли ви бачите декілька оголошень про вакантні місця на різні посади від однієї фірми. Це означає, що там розширюється штат і, можливо, роботодавець ще не зовсім чітко уявляє собі майбутній штатний склад.

    Ви повинні мати на увазі, що знайти роботу тільки сидячи вдома вам не вдасться. Численні легенди на цю тему - всього лише легенди. Перед тим, як прийняти рішення, будь-який роботодавець захоче з Вами зустрітися, щоб поговорити особисто.
    Приготуйтеся до того, що ви повинні будете приїхати до Польщі для бесіди.
    Така поїздка коштує грошей, а тому краще заздалегідь в листуванні уточнити всі вимоги, які повинен задовольняти майбутній працівник. Що б не їхати просто кандидатом на посаду "з області чогось", і на місці почути, що ви повинні вміти те, про що маєте дуже туманне уявлення.
    Добре набрати кілька потенційних пропозицій, і їхати відразу на кілька співбесід. Часто фірми воліють чекати працівників потрібної їм кваліфікації, ніж набирати кого попало. А тому у хороших фахівців зазвичай є час.
    Якщо ж працівник потрібен терміново, то ви все одно не встигнете. І не тому, що поїзд їде повільно, а тому, що процедура вашого законного оформлення на роботу в Польщі триває кілька тижнів. Це означає, що візьмуть не вас, а когось із місцевих.
 

Випробувальний термін

    Після того як ви пройдете співбесіду, вам буде призначений випробувальний термін. Зазвичай це тиждень, протягом якого ви повинні будете продемонструвати на що здатні.
    Тут слід відразу уточнити у роботодавця чого він від вас хоче. Або строгого виконання його вказівок, або творчої ініціативи.

    Можливо, ви не настільки добре знаєте польську, що б розуміти всі нюанси мови. Тоді перед виконанням тестового завдання краще уточніть, чи правильно ви його зрозуміли, що б не потрапити в халепу.
    Перед тим, як приступати до операції, що вимагає значних часових затрат, розкажіть, що ви збираєтеся робити, і тільки отримавши схвалення приступайте.

    Слід мати на увазі, що деякі роботодавці не проти використовувати безкоштовну робочу силу. Тобто, ви можете добре працювати протягом тижня, а потім без пояснення причин вам скажуть: "Вибачте, ви нам не підходите".
    Що б не потрапити в таку ситуацію, завжди обумовлюйте, який випробувальний термін вам призначають. І після закінчення робочого дня обов'язково питайте, чим роботодавець незадоволений, або навпаки, що йому сподобалося. Навіть після невдалого дня у вас буде час на те, що б виправити свою репутацію. Але для цього ви повинні точно знати - що на думку роботодавця ви робите добре, а що погано.

    Інший аспект, який слід мати на увазі - проблеми з вашим легальним оформленням. Чи готовий роботодавець пройти весь бюрократичний ланцюжок? Це питання варто поставити відразу ж, тому як в останній момент може раптом з'ясуватися, що господар і не припускав наскільки все складно.
    Але навіть якщо все добре, процес оформлення займає досить багато часу: іноді до трьох місяців. Чи буде роботодавець чекати так довго?
    Хоча, якщо ви підходите, на період оформлення вас можуть прийняти нелегально, або цілком законно дати вам тимчасову роботу для виконання через Інтернет.
 

Яким повинен бути працівник?

    Поставте себе на місце роботодавця. Приміром, ви організували приватну фірму з кількох людей. На початку ви все робите самі, або намагаєтеся докласти руку до всіх виробничих операцій. Потім у Вас з'являється більше замовлень, і часу вистачає тільки на те, що б виконувати тільки свої технологічні операції. Дальше більше. Вас засмоктує господарська діяльність. І от ви вже перестаєте робити що-небудь своїми руками, і перетворюєтеся в керуючого, який лише дає вказівки.
    Якого працівника ви будете шукати? Такого, який зможе працювати без ваших щохвилинних вказівок, який сам буде приймати рішення і радитися з вами лише з принципових питань, не відволікаючи по дрібницях.
    Тому ви будете тільки раді, якщо працівник запропонує вам що-небудь нове, подасть вам ідею, яка допоможе виробництву. Зрештою, вам потрібен хтось, хто залишиться вашим заступником, поки ви будете у відпустці, або поїдете на пару днів з родиною на відпочинок.

    Можлива й інша ситуація. Коли занадто багато сил стали забирати механічні, нетворчі операції. Тоді ви вирішуєте розбити технологічний процес так, що б вам діставалася творча частина, а комусь іншому - монотонна робота. І ось якраз на посаду "цього когось" ви й шукаєте працівника. Тоді від нього вимагається тільки одне - увага, посидючість і сумлінне виконання своїх обов'язків.

    Тільки поставивши себе на місце роботодавця ви зможете зрозуміти чого ж від вас хочуть. Тому не соромтеся уточнювати, в якій якості вас хотіли б бачити.
 

Конкуренція з боку поляків

    Той, хто шукає інтелектуальну роботу в Польщі, повинен розуміти, що щорічно ВНЗ країни випускають десятки тисяч молодих фахівців, підготовлених за останньою навчальною програмою, прекрасно говорять польською і мають місцеву прописку.
    Держава насамперед дбає про скорочення безробіття. Тому поки свої кадри залишаються без роботи, жоден чиновник не дасть вам дозволу на роботу.
    
Інший аспект - заробітна плата.
    Молодий фахівець, який не обтяжений подружніми обов'язками, що живе з батьками, погоджується працювати за досить невелику зарплату. У нього немає витрат на оренду житла, і оплата комунальних послуг лежить найчастіше на батьках. Він харчується разом зі своєю родиною, а тому і його витрати на харчування будуть наполовину менші, ніж у вас.
    Якщо ваша зарплата визначається як сума оплати за квартиру (від 400 до 800 zl), харчування (від 300 до 600 zl) і власне прибутку, то для місцевого молодого фахівця зазначені витрати відсутні. Ось і виходить, що при середній польській зарплаті в 1500 zl випускник готовий отримувати за свою роботу в середньому на 1000 zl менше, ніж ви.

    Чи зумієте ви витримати таку конкуренцію?
    Часто для роботодавця вигідніше найняти тимчасовий трудовий колектив. Навіть якщо цей ТТК працює на нього вже кілька років, переводити його на постійну основу власник справи не поспішає. Бо значно економить на податках, та й платить не за час сидіння в офісі, а за конкретну роботу.
    Що б вам отримати таку тимчасову роботу, ви повинні мати дозвіл на проживання. В іншому випадку доведеться задовольнитися "віддаленої роботою" (працюєте вдома на господаря у Польщі). Це теж непоганий варіант, але виникає ряд питань про те, як перевести вам зароблені гроші. А це вже велике поле для того, що б вас обдурити; і ви внаслідок нічого не зможете довести.

    На завершення хочеться відзначити, що набагато більше шансів знайти роботу в Польщі будучи вже в країні.