Як знайти роботу в Польщі?

    Під цією фразою зазвичай мають на увазі три питання:
        1. Як знайти підходящу вакансію?
        2. Як переконати роботодавця, що саме ти - той, хто їм потрібен.
        3. Які документи потрібні для проживання і роботи?
    Часто до цих питань додається четверте: як, маючи роботу, переїхати до Польщі на постійне місце проживання?

    Саме в такому порядку і потрібно вирішувати питання з роботою.
    Але для початку слід підготувати своє резюме польською мовою, в якому описати все, що ви вмієте робити, місця попередньої роботи, що входило у ваші обов'язки, вказати контактні адреси. Пишуться резюме за стандартною формою, і є обов'язковим атрибутом для будь-якого претендента. Не забудьте також вказати, яку саме роботу ви шукаєте.

    При складанні резюме не варто приховувати свої переваги, але не потрібно також і перевантажувати його додатковими деталями. Ще краще, підготуйте кілька варіантів для різних фірм.
    Наприклад, ви знаєте програмування, вмієте робити Web-сторінки, збирати і лагодити комп'ютери, ремонтувати оргтехніку. Роботодавець прочитавши це, швидше за все подумає, що якщо ви дійсно вмієте робити все перераховане, то не на найвищому рівні. Бо як можна бути відмінним фахівцем відразу в стількох областях? (Звідки йому знати, що по бідності у нас часто доводиться одній людині виконувати весь комплекс робіт). Тому для пошуку роботи, наприклад, програмістом, слід докладно розписати свої вміння в області програмування, а про решту згадати як про додаткові уміннях. А ось для майстра, що обслуговує комп'ютери, навпаки, головним буде знання "мат. частини" та основних налаштувань операційних систем, а ось програмування може бути зазначено, як ваше хобі.
    Тоді йдучи влаштовуватися програмістом, ви даєте перший варіант резюме, і роботодавець бачить, що перед ним програміст; йдучи влаштовуватися майстром, ви даєте другий варіант, і роботодавець бачить, що перед ним ремонтник.

1. Як знайти вакансію?

    Насамперед хочемо вас попередити, що в Польщі існує безробіття. І навіть дипломовані фахівці-поляки після закінчення навчання часто не можуть знайти роботу за фахом.
    Але все ж ви вирішили спробувати щастя на стороні ...

Сидячи вдома ...

    ... Можна шукати пропозиції через Інтернет. Посилання на сайти подібної тематики можна знайти в розділі "praca" на http://www.wp.pl. На сайтах, присвячених пошукам роботи можна знайти не тільки інформацію про наявні вакансії, але і залишити своє оголошення. При цьому доречно буде дати посилання на Інтернет-сторінку з вашим резюме, і (якщо це можливо) на сторінку, де можна подивитися результати вашої роботи.
    Варто також переглядати групи новин, наприклад "pl.praca.oferowana". Інформація там оновлюється щодня, до того ж вона надходить з усієї Польщі, що також розширює межі пошуку. Можете помістити своє оголошення в групу новин "pl.praca.szukana".
    Якщо у вас цілком певна спеціалізація, можна знайти сайт фірми, в якій ви б хотіли працювати, і послати їм своє резюме.
    Якщо ваша пропозиція зацікавить польську сторону, вам запропонують зустрітися і продемонструвати свої вміння. Для цього доведеться їхати до Польщі, а оскільки поїздка - задоволення не дешеве, варто набрати кілька пропозицій, і їхати відразу на кілька зустрічей.

Перебуваючи у Польщі...

    Перебуваючи у Польщі, ваші шанси знайти роботу різко підвищуються.
    Є три основні шляхи пошуку: 1) читати оголошення в газетах; 2) самому дати оголошення в газету; 3) особисто обходити фірми.

    Оголошення в газетах дають фірми, яким дійсно в цю хвилину потрібен працівник, а тому у вас є шанс опинитися "в потрібний час у потрібному місці".
   Варто звернути увагу на розділ "термінові оголошення". Такі оголошення друкуються буквально наступного дня після подачі, і коштують досить дорого. А це означає, що працівник потрібен дійсно терміново. Знайшовши таке оголошення - негайно телефонуйте і призначайте зустріч.
    При пошуку роботи через газету приготуйтеся до того, що вам належить самому обдзвонювати фірми і уточнювати умови. Тому ви повинні досить вільно розмовляти польською, і вміти все схоплювати "на льоту".

    Однак, все залежить від випадку: чи буде саме в цій газеті потрібна вакансія чи ні - невідомо.
    Тому є сенс самому дати оголошення в газету про те, яку роботу ви шукаєте. Давати такі оголошення варто в газети того міста, в якому ви перебуваєте. Деякі газети мають спеціальні дні, коли публікуються саме пропозиції про пошук роботи, тому проконсультуйтеся в пункті прийому оголошень, коли краще себе рекламувати.
   Варто також проконсультуватися, в яку саме газету краще помістити своє оголошення. Адреси інших видань, що публікують подібну інформацію, вам дадуть прямо в пункті прийому оголошень.
    У різних газетах подача оголошень коштує по-різному, але це не означає, що чим оголошення дорожче, тим ваші шанси більші.
    Якщо дозволяють кошти, краще публікувати свої оголошення щоденно протягом певного періоду.
    Перед подачею оголошення варто ретельно продумати його текст, і краще що б він був написаний поляком. В оголошенні ви повинні будете вказати контактний телефон, тому без допомоги знайомих, які живуть у Польщі, вам не обійтися.
    Будьте готові до того, що вам належить прочекати якийсь час (зазвичай тиждень), перш ніж оголошення буде опубліковано.

    Третій спосіб: самому ходити по фірмах.
    Чим хороший цей спосіб? Тим, що ви можете зустрітися безпосередньо з керівником або господарем фірми, який тільки починає подумувати - чи потрібні йому працівники чи ні.
    При особистому контакті ви завжди можете завоювати прихильність людини до себе, і навіть якщо вона поки не думала брати додаткового працівника, ви можете вселити їй цю думку. Тим більше, що часто на фірмах є співробітники від яких хотіли б позбутися, але за поточними справами не встигають про це подумати. До того ж, приходячи особисто, ще до подачі якого-небудь оголошення, ви відразу усуваєте своїх потенційних конкурентів.
    Інша перевага полягає в тому, що вам не потрібно "сидіти в засідці", і чекати моменту подачі оголошення про прийом на роботу, а ви самі "ставите капкан" на роботодавця, тобто поставили і пішли, а якщо "жертва" попадеться, вона сама дасть вам про це знати.
    Люди за своєю природою ледачі, і замість того, що б витрачатися на оголошення, набагато легше взяти те, що знаходиться під рукою.

    Формально цей спосіб зазвичай розрахований на довгострокову перспективу, але якщо ви залишите своє оголошення секретарці, то швидше за все воно буде підшито в товсту теку і про нього забудуть, можливо, назавжди.
    Краще особисто зустрітися з шефом, і розповісти про себе в особистій бесіді. При цьому будьте готові продемонструвати на що ви здатні. Не чекайте питань, а самі постарайтеся зацікавити співрозмовника своєю персоною. Якщо вам це вдасться, наступним кроком стане демонстрація ваших умінь. Якщо у роботодавця в даний момент немає часу, можна призначити проби на інший день.

    Ось ми плавно підійшли до другої частини питання: як переконати роботодавця, що саме ти - той, хто їм потрібен.

2. Як переконати роботодавця, що саме ти - той, хто їм потрібен

    Погляньте на себе очима роботодавця.
    Як проходить відбір? Роботодавець дає оголошення на яке відгукується з десяток (іноді кілька десятків) чоловік. Кожен приходить акуратно одягненим, кожен подає своє резюме, кожен сидить втупившись в стіл і розповідає свою біографію. Всі схожі один на одного.
    З цієї однотипної маси вам потрібно якось виділитися.
    Роботодавець шукає не "сіру мишку", яка робила б тільки те, що їй скажуть. В ідеалі він шукає працівника, якому достатньо в загальних рисах окреслити кінцеву мету, і той сам вирішить яким способом її краще досягти. Тому не соромтеся розповідати про ваші ініціативи.
    А головне - будьте спокійні і впевнені в собі. Передайте вашому опоненту свою впевненість. Доведіть роботодавцю, що ви можете самі приймати рішення, коли це потрібно, а йому залишати лише генеральне керівництво. Адже мрія будь-якого господаря - поставити справу так, що б працівники трудилися самі, і їм не потрібна була б постійна присутність "наглядача".

    Говорячи про зарплату не утискайте себе. Адже навіть якщо ви назвете дуже велику суму, роботодавець завжди в бесіді з вами може її зменшити. А от якщо ви назвете занадто мало, він не стане сам її підвищувати.
    Якщо ви хороший фахівець - не бійтеся просити багато, тільки пояснюйте, чому ви хочете саме стільки. Можна сказати, наприклад, що ви просите зарплату вище середньої, але за вами нічого не потрібно буде переробляти, і господар не буде витрачати час на те, щоб стежити за вами, а значить всі замовлення будуть виконуватися вчасно. Якщо ви впевнені у своїх силах, скажіть, що шеф, звичайно, може взяти більш дешевих працівників, але й працювати вони будуть набагато гірше, а значить виробниче обладнання буде завантажено не на повну потужність. Скажіть, що віддача від вас одного буде така ж, як від двох співробітників з меншим досвідом.
    Рекламуйте себе! Однак, будьте готові потім довести, що ви дійсно такий, яким себе представили.
    Приготуйтеся до питання про те, скільки ви заробляли вдома. Якщо у вас маленьке місто, і багатих підприємств в ньому немає - не потрібно соромитися маленької зарплати, завжди можна пояснити, що ця, смішна за польськими мірками, сума для вашого міста - дуже хороша зарплата. Тільки відразу поясніть, що вдома ви могли прожити на 100 доларів, тому доводилося мало платити за житло, їжу, одяг, а в Польщі ці ж витрати значно зростуть.

3. Які документи потрібні для проживання і роботи?

    Порядок отримання дозвільних документів такий:
  - Спочатку ваш роботодавець пише лист в воєводство, в якому обґрунтовує необхідність прийняття на роботу саме вас (іноземця).
    - Потім воєвода дає свою згоду (якщо не дає - починайте пошуки роботи спочатку).
  - Далі ви повертаєтеся на батьківщину, йдете в польське посольство, де вам видають робочу візу. Вона і є вашим документом на право роботи та проживання.

Що лякає роботодавця?

    Його лякає сама необхідність подачі документів на воєводство. Лякає можливість того, що він щось неправильно оформить, йому відмовлять, і він в результаті тільки марно втратить з вами час.
    Тому, якщо ви знаєте процедуру оформлення, чи маєте когось, хто вам допоможе, так і скажіть: "Нехай ці питання не турбують пана, я знаю цю процедуру і все зроблю сам".
    Зрештою, навіть якщо у вас специфічна складна ситуація, можете потім особисто піти в воєводство, і там докладно розпитати, що робити у вашому конкретному випадку. Головне - заспокойте роботодавця, зніміть з нього ці проблеми.
    Тоді ви перетворитеся з іноземця, якого невідомо як оформити, в пересічного громадянина, з яким все ясно і зрозуміло.

    Отже, поки ви працюєте, у Вас є робоча віза, яка є підставою для проживання в Польщі. Віза видається на термін до 2 років, але якщо у вас є робота, то вона автоматично продовжується стільки разів, скільки потрібно (не більше 10 років).
    А поки ви працюєте, і маєте тимчасову посвідку на проживання, у вас є цілих 10 (десять) років на те, що б підготувати всі необхідні документи для оформлення постійного виду на проживання. Але це, як кажуть, зовсім інша історія...
    Крім того, за 10 років ви можете зустріти в Польщі свою "другу половину", поєднатися законним шлюбом і автоматично отримати польське громадянство.
    У будь-якому випадку, якщо у Вас є засоби до існування отримані законним шляхом, у вас є всі шанси стати громадянином Польщі.

Хибні припущення

    1. У Польщі не вистачає програмістів (веб-майстрів, комп'ютерних художників і т.д.).
    Раніше багато поляків з подібними спеціальностями виїжджали на роботу на Захід. Але зараз і солідні польські фірми в змозі платити стільки ж. Тому відтік фахівців на Захід припинився.
    Класним фахівцям в Польщі дуже добре платять, їхні заробітки значно перевищують середні по країні. Однак, якщо ви дійсно класний фахівець, то чому не можете знайти роботу в Україні? Відповідайте самому собі чесно на це питання, і вирішуйте - чи є у вас шанси?

    2. Українські бізнесмени в Польщі охоче допомагають своїм співвітчизникам.
    Допомагають, але тільки якщо їм це вигідно.
    У кожному разі, на легальній роботі, навряд чи ви можете розраховувати на умови кращі, ніж для поляків. (Винятки становлять роботи пов'язані з українською, російською мовою, але таких досить мало).
    До того ж емігрант, який пройшов усі "кола пекла" прекрасно уявляє собі всі ваші бажання і потреби, а тому постарається "вичавити" з вас максимум.
    У кращому випадку на співбесіді ваш колишній співвітчизник прочитає лекцію про те як важко жити в Польщі, і яким тернистим був його шлях до сьогоднішнього стану. Резюме можливо тільки одне: "спочатку помучитеся як я, а потім, можливо, заслужиш більшого".