Загальні відомості про роботу в Польщі -

легальна нелегальна і робота, порядок оформлення, поради з працевлаштування

Іноземці можуть працювати в Польщі як легально, так і нелегально (тут це називається "na czarno [на чарно]"). До нелегальних відносяться роботи, виконувані за винагороду, без оформлення відповідних дозвільних документів. Наприклад, якщо ви приїхали до Польщі до знайомих, допомогли їм з прибиранням квартири, і за це Вас запросили на піцу - це потрапляє під визначення нелегальної роботи. :-)
    Для роботи легально у вас повинен бути відповідний дозвіл польської влади. При цьому з вами укладається контракт, і роботодавець не тільки виплачує вам зарплату, але так само платить за вас всі відповідні податки. У цьому випадку, перебуваючи в Польщі, ви володієте тими ж правами, що і будь-який поляк, включаючи право на безкоштовне лікування в державних поліклініках, право невиходу на роботу з лікарняним листком, право на гарантований мінімальний заробіток, право на компенсацію у разі виробничої травми, право на вихідну допомогу, і т.д.
    Під визначення нелегальної роботи потрапляє все інше. У цьому випадку оплата вашої праці проводиться за домовленістю з роботодавцем. Офіційно ви не маєте ніяких прав, і все залежить тільки від чесності наймача.
Детальніше ...

    Перш, ніж приступити до нелегальної роботи, ви повинні знати, що якщо вас зловлять - вам загрожує не тільки видворення з країни, але і повна заборона на в'їзд в країну протягом двох наступних років. А також, ймовірно, проблеми з подальшим отриманням польської візи.
    І тим не менш, у даний час у Польщі нелегально працює дуже багато українців, яким для в'їзду в країну не потрібно ніяких в'їзних віз. В основному вони зайняті у приватних осіб на тимчасових роботах в будівельній галузі.
    Для нелегальної роботи фахівців більш високого рівня, є прикриття у вигляді "випробувального терміну". Тоді працівник офіційно числиться "кандидатом на посаду" і роботодавець може, не порушуючи законів, «випробовувати» його, не оформляючи жодних документів і не сплачуючи жодних податків.
    До речі, правила прийому на роботу іноземців такі, що для роботодавця дешевше прийняти поляка, ніж іноземця на ту ж зарплату.
 
    Останнім часом з'явилося безліч напівпідпільних фірм, що пропонують роботу за кордоном. Більшість з них займається попросту работоргівлею. На батьківщині тому, хто шукає роботу обіцяють нормальні умови проживання і високу зарплату, а на ділі надають скотинячі умови існування і жебрацьку оплату.
    Перш ніж йти в таку фірму, необхідно досконально перевірити у них всі дозвільні документи. І в разі виникнення підозр - не задумуючись відмовитися.
    Ось кілька речей, які повинні вас насторожити. По-перше, з вас не повинні брати гроші за надання роботи (крім, хіба що оплати канцелярських витрат). По-друге, на видаваної вам візі має бути зазначено, що ви маєте право на роботу в країні. Якщо ці умови не виконуються - краще не ризикувати.
    Зрозуміло, це не стосується тих, хто вирішив працювати нелегально. Але в такому випадку ви самі йдете на свідомий ризик, і якщо щось трапитися, вам доведеться звинувачувати тільки самого себе.
 
    Якщо ви все ж потрапили в погану ситуацію (вас, за вибачте жаргон, "кинули"), звертайтеся за "телефоном довіри" (48-22) 628-99-99, або в Посольство своєї країни.

Оформлення на легальну роботу

    Це багатокроковий процес. Спочатку роботодавець подає заяву на ім'я воєводи в Urzad Pracy (бюро роботи [ужьонт праци]), де обґрунтовує необхідність прийняти саме вас.
    Якщо воєвода дає позитивну відповідь, ви отримуєте дозвіл на роботу, і вам видається робоча віза (строком до 2-х років; потім продовжується). Зазвичай робоча віза видається за місцем проживання (у вас на батьківщині) у польському консульстві.
    Якщо ви приїжджали на співбесіду по туристичній візі, і вже встигли повернутися додому, фірма надсилає вам запрошення поштою. З цим запрошенням ви йдете в польське посольство, де вам видають робочу візу, на підставі якої ви приїжджаєте в Польщу. Протягом терміну дії візи ви можете безперешкодно в'їжджати і виїжджати з країни.
  
    Всі питання регулюються Законом про іноземців.

Скільки просити влаштовуючись на роботу?

    Тимчасова робота

     Для тимчасової роботи, та ще й без рекомендацій, запитувана сума часто є для клієнта визначальним фактором. Тому варто просити трохи менше, ніж середня ціна на подібні послуги.
    Якщо ви виконали роботу швидко і якісно, ​​і роботодавець залишився вами задоволений, запитаєте, чи не можете ви звернутися до нього згодом за рекомендаціями. І тоді, наймаючись на наступну роботу, ви зможете давати телефони попередніх клієнтів, що б ті змогли підтвердити вашу кваліфікацію.
    Взагалі ж, на ринку діють сформовані ціни і, маючи рекомендації від попередніх роботодавців, не варто занижувати вартість ваших послуг.
 

    Постійна робота

     Влаштовуючись на постійну роботу, вам необхідно вирішити дуже непросту задачу. З одного боку, назвавши занадто високу ціну, ви можете відлякати роботодавця, а з іншого, назвавши низьку - можете самі у себе відняти частину потенційного доходу.
    Тому перш ніж влаштовуватися на роботу, необхідно заздалегідь дізнатися, скільки за це платять. Навіть якщо в Україні за таку роботу ви отримували копійки, це не привід самому собі урізати оклад.
    Ви повинні чітко уявляти собі у що виллються ваші витрати на проживання, включаючи харчування і дрібні витрати - це і стане для вас "точкою абсолютного нуля." Все, що вище цієї суми - буде вашим доходом.
 
    Поставте себе на місце роботодавця. Ви даєте оголошення, на яке відгукуються 10-20 осіб. Вони приходять, і всі, як один, сидять опустивши очі і мимрять, що готові працювати за низьку зарплату.
    Наймаючи робітників для риття траншей фактор оплати відіграє істотну роль, але якщо потрібен працівник на інтелектуальну посаду, головне - його ділові якості. Який сенс наймати співробітника за низьку зарплату, якщо за ним доводиться перевіряти все, що він зробив, і потім переробляти? Господарю потрібен той, хто сам здатен вести справу. Бо завдання глави фірми - визначати стратегічні напрями діяльності, а не бути нянькою своїм працівникам.
    Якщо ви дійсно фахівець своєї справи - будьте в впевненими собі. Покажіть на що ви здатні. Доведіть, що ви - саме той, хто потрібен. Роботодавці люблять ініціативних працівників. І якщо вам вдасться справити враження - роботодавець у вас в кишені. Тоді не він буде диктувати вам свої умови, а ви йому.
    На перший погляд це звучить парадоксально, але коли той хто шукає роботу у всьому підтакує роботодавцю, погоджується на маленьку зарплату, то він має набагато менше шансів бути прийнятим, ніж впевнений у собі, здатний відстоювати свої погляди, відразу встановлює собі солідну планку оплати кандидат.
    Втім, не варто і перегинати палицю. Знати собі ціну - не означає необґрунтовано завищувати її.
 
    Роботодавців при наймі іноземців часто лякає перспектива йти в офіційну установу, і щось писати. Не тому, що це складно, просто вони цього не робили, і не знають як. А кому хочеться даремно витрачати свій час?
    Тому якщо ви знаєте правила оформлення іноземців - відразу повідомте про це. Цим ви миттєво знімете з роботодавця частину турбот, і підкреслите свою підготовленість: прийшли не аби куди, а ретельно опрацювавши всі деталі.
  
    Головна хитрість обговорення фінансової сторони полягає в тому, щоб змусити роботодавця першого відповісти на питання про зарплату. Він же, у свою чергу, постарається щоб суму спочатку назвали ви, бо, часто не без підстави, вважає, що ви самі назвете ціну меншу, ніж він згоден платити.
    Зазвичай бесіда виглядає так:
    - Який буде мій оклад? - запитує кандидат.
    - А скільки б ви хотіли отримувати? - перепитує роботодавець.
    У такій ситуації ви повинні знайти додатковий перехід, і знову перекинути питання роботодавцю. Можна, наприклад, сказати:
    - Це залежить від моїх обов'язків, що в них буде входити?
    І після того, як вам дадуть відповідь, знову поставити запитання про зарплату. У безвихідних ситуаціях може допомогти гумор. Зрештою, можна, як би жартома, вимовити:
    - Вибачте, але я перший вас запитав.
    Примусьте роботодавця першого назвати ваш оклад, і ви отримаєте суму від якої можна вести подальше обговорення; і до якої завжди можна повернутися.
    Фахівцям високого рівня, фірма, яка запрошує, може не тільки підшукати житло, але й платити за нього. Враховуйте це.
    Пам'ятайте, що для нормованої роботи існують чіткі укладені тарифи, і ціна коливається в невеликих межах. А наймаючись на творчу роботу можна і потрібно торгуватися. Адже, як правило, в оголошеннях про прийом на роботу не вказують оклад.
     P.S. Тут ми висвітлили тільки фінансову сторону, бо про те, як поводитися на співбесіді, і так написано безліч статей. Прочитайте їх, перш ніж іти на першу зустріч.
  
    Важливий нюанс!
    Запрошуючи на випробувальний термін, дуже часто роботодавець призначає на цей час ту зарплату, яку ви отримували вдома. А інформацію про ваш заробіток він може отримати тільки від вас же самих.
    Тому продумайте заздалегідь, яку суму ви назвете в якості вашого заробітку в Україні! Перевірити це буде вкрай складно, а ви отримаєте шанс заробити набагато більше. Тим більше, що навіть якщо ваш обман відкриється (цікаво, як?) це, як правило, не матиме жодних негативних наслідків.
     P.S. Автор цих рядків у свій час, проколовся якраз на цьому. Так що не повторюйте моїх помилок. Удачі!
 

Випробувальний термін у професіоналів

Це не поради новачкам, а констатація фактів
 
    Часто хороші фахівці при пошуку нової роботи спочатку пропонують господареві фірми попрацювати кілька днів безкоштовно. У цей період вони сумлінно і професійно виконують всі обов'язки, прагнучи якомога краще проявити себе.
    (Якщо робота не вимагає постійної присутності на робочому місці, можна дозволити собі не сидіти "від дзвінка до дзвінка".)
    І от коли робота зроблена, і зроблена добре, такий фахівець йде до господаря і пропонує свої умови роботи у фірмі. (Зауважте, не цікавиться умовами роботи, а сам диктує свої.) Якщо переговори починають затягуватися, фахівець просто залишає свою візитку, просить з ним зв'язатися і йде.
    Зазвичай через пару днів фахівцеві дзвонять і погоджуються на всі висунуті ним умови.